Baśniowość Wszechświata

Od 18 lutego 2015 r. w filii nr 37 można podziwiać prace Anety Kozyry. Wystawa „Baśniowość Wszechświata” prezentuje najnowsze obrazy młodej artystki, będące swoistymi ilustracjami do nienapisanych powieści fantastycznych.
Aneta Kozyra urodziła się w 1989 roku w Tomaszowie Lubelskim. Artystka maluje od dawna, jednak przyznaje, że dopiero okres studiów był czasem systematycznego doskonalenia warsztatu. Zaczynała od malarstwa na płótnie, następnie upodobała sobie rysunek flamastrem na kartonie. Cztery rysunki wykonane tą techniką prezentowane były w 2014 roku na wystawie zbiorowej w Kazimierzu Dolnym, zorganizowanej przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z okazji weekendu majowego. Zdobyte doświadczenie pozwala jej na łączenie i wzajemne uzupełnianie elementów charakterystycznych dla tych technik. Zdecydowaną kreskę i ciemny kontur wykorzystuje w malarstwie, natomiast rysunki odznaczają się wyrazistym kolorem. Obecnie dominuje w jej twórczości olej na płótnie. Farbę nakłada grubą, wypukłą warstwą, dzięki czemu obrazy stają się fakturowe. Barwy dobiera intuicyjnie, na zasadzie kontrastów, z przewagą błękitu, zieleni, czerwieni oraz żółtego z efektem  rozmycia i przyciemnienia. Artystka ceni sobie swobodę podczas tworzenia. Nastrój powstającego dzieła wciąga ją i często rodzą się w jej głowie spontaniczne pomysły. Dlatego zasiadając przed białym płótnem nie jest w stanie przewidzieć efektu końcowego. Celowo też nie nadaje tytułów swoim obrazom, by nie ograniczać wyobraźni odbiorców i nie narzucać jednej właściwej interpretacji.
Miłośniczka literatury i sztuki, wnikliwa obserwatorka nieba i przyrody, entuzjastka kotów. Młoda artystka swe szerokie zainteresowania przenosi na płótno. Obrazy zaprezentowane na wystawie ukazują wiele wyobrażonych światów. Raz jest to kraina magicznych roślin i wróżek, innym razem różnobarwne niebo z konturem kota utworzonym przez przelatujące ptaki. Pojawiają się też nagie drzewa z wirującymi wokół nich ciałami niebieskimi. Inspiracje sztuką surrealistów doskonale odzwierciedla obraz przedstawiający gwiaździste niebo, na którym zarysowany jest kontur kota, który niczym dziurka od klucza pozwala podejrzeć ukryty krajobraz z nagim drzewem. Niektóre pejzaże ukazują fragmenty orientalnych miast, lecz żaden nie ukazuje postaci ludzkiej. Nie oznacza to jednak braku życia, które tętni z przedstawionych żywiołów, podkreślających równowagę i porządek Wszechświata. Każdy jego element współtworzy baśniową opowieść.
Prace można oglądać do 6 marca 2015 r.

wystawa B37 luty2015

INFORMACJE